Wydarzenia
Zjazd Katedr i Zakładów Prawa Rolnego „Współczesne problemy własności rolniczej”, 15- 17 września 2002 r.
Organizatorem Zjazdu Katedr i Zakładów Prawa Rolnego, który odbył się w dniach 15-17 września 2002 r. w Ustroniu była Katedra Prawa Rolnego i Gospodarki Przestrzennej, Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Śląski w Katowicach wraz z Krajową Radą Notarialną oraz Centrum Naukowym Notariatu. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele doktryny prawa rolnego i cywilnego z wiodących polskich uniwersytetów. Referat wprowadzający wygłosił Profesor Andrzej Stelmachowski, ówczesny Przewodniczący Stowarzyszenia Prawników Agrarystów. Program konferencji obejmował problematykę tradycyjnego prawa rolnego, obrotu nieruchomościami, w tym w szczególności rolnymi, a jeden z paneli poświęcony został aspektom obrotu nieruchomościami rolnymi w ujęciu praktyki notarialnej.
Opiekę merytoryczną nad konferencją objęli Profesor Teresa Kurowska, Kierownik Katedry Prawa Rolnego i Gospodarki Przestrzennej oraz Rejent Jacek Wojdyło – Prezes Izby Notarialnej w Katowicach.
Okazją do wymiany poglądów i integracji środowiska prawników agrarystów i notariuszy było wieczorne spotkanie, które uświetnił występ Beaty Rybotyckiej i Jacka Wójcickiego z Piwnicy pod Baranami.
Zjazd Katedr i Zakładów Prawa Rolnego w Rydzynie koło Leszna w dniach 27-30 września 2000 r.
W dniach 27-30 września 2000 r. odbyła się w pięknym zamku w Rydzynie koło Leszna (woj. Wielkopolskie) ogólnopolska konferencja naukowa (Zjazd Katedr i Zakładów Prawa Rolnego) pt. „Prawo rolne. Problemy teorii i praktyki”. Została ona zorganizowana przez Katedrę Prawa Rolnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza przy współudziale Krajowej rady Notarialnej, Centrum Naukowego Notariatu i Rady Izby Notarialnej w Poznaniu. Wzięli w niej udział agraryści – członkowie Polskiego Stowarzyszenia Prawników Agrarystów za wszystkich ośrodków akademickich oraz notariusze. Przedmiotem obrad były zarówno zagadnienia teorii prawa rolnego, jak i problemy praktyki tworzenia i stosowania prawa ze szczególnym uwzględnieniem obrotu nieruchomościami rolnymi. Artykuły opracowane na bazie wygłoszonych referatów zostały opublikowane w książce pt. „Prawo rolne. Problemy teorii i praktyki” (red. R. Budzinowski, A. Zieliński), Kluczbork 2001.